Semmi nem elég: Ukrajnának még több lőszerre, légvédelemre, kiképzett katonára van szüksége az EU főképviselője szerint
Kaja Kallas úgy véli, ha Európának nem sikerül elrettentő erővel hatnia, az veszélyes üzenetet küldhet az agresszoroknak.
Az ukrán franciasaláta eszközpark csupán a NATO eszközpark kicsinyített mása.
Nyitókép: Kocsis Máté Facebook-oldala
„Az ukrán háború kitörése óta alig volt elemző aki ne észrevételezte volna azt a logisztikai rémálmot aminek közepette Ukrajna harcolni kénytelen. 12 különböző önjáró löveg típus, tucatnyi harckocsi modell, a légvédelmi rendszerek svédasztala és legújabban francia Mirage-2000es harci gépek a leszállított F-16osok és a már korábban beígért Grippenek után. Egy ennél jóval áramvonalasabb eszközpark is hatalmas logisztikai terhet ró, a világ legerősebb hadseregre is.
Hogyan lehet egy ilyen Mötley Crüe eszköztárral háborút nyerni? Sehogy. Ez idáig tiszta sor. Ugyanakkor furamód senki sem lépte meg a következő logikai lépést és senki sem tette fel a kérdést, hogy miben különbözik a NATO helyzete Ukrajna helyzetétől? Az ukrán franciasaláta eszközpark csupán a NATO eszközpark kicsinyített mása. Ha Ukrajna recseg és ropog az uniformizálás hiányának a terhe alatt, akkor miért gondoljuk azt, hogy ugyanez nagyban, a NATO szövettségi szintjén, tökéletesen fog működni?
Lehet erre azt mondani, hogy a szövettség nagyságrendekkel nagyobb erőforrásokkal rendelkezik, és ez így is van. Ugyanakkor a NATO-nak egy sokkal nagyobb és komplexebb hadszínteret kell ellenőriznie mint az ukrán hadseregnek és a jelenlegi eszközpark még az ukránokénál is Mötley Crüe-esebb.
Mindez persze krajcáros bölcsesség és a NATO műveleti tervezői és logisztikusai teljesen tisztában vannak a betoncipő súlyával. Ennek ellenére, még a gépkarabélyok szintjén sem sikerült megegyezni egy egységes modellben és ahogy Ukrajnában láttuk, a NATO szabvány 155 mm-es gránát néha nem fér be a NATO szabvány 155mm-es töltényűrbe.
Ócska klissének számít, hogy az ukrán háború a jövő konfliktusainak a próbaterepe. Ugyanakkor semmi jelét nem.látom annak, hogy a legbanálisabb következtetéseket sikerrel vontuk volna le belőle.”